Jak administrować stroną

Czasy, gdy do wprowadzania nawet drobnych korekt na stronie potrzebna była znajomość kodu HTML należą już na szczęście do zamierzchłej przeszłości. Dzięki wprowadzeniu systemów zarządzania treścią (CMS) obecnie nawet osoby nie zajmujące się na co dzień webmasteringiem poradzą sobie z bieżącym administrowaniem witryną.

Wśród CMS-ów zdecydowanym numerem jeden jest WordPress. W oparciu o ten system funkcjonuje ok. 30 proc. wszystkich stron internetowych na świecie. W tym omówieniu zajmiemy się zatem podstawami administrowaniu stroną stworzoną w tym systemie.

Każdy CMS wyposażony jest w panel administracyjny, czyli zaplecze strony, na którym możemy wprowadzać nowe treści, modyfikować strukturę strony itd.

Logowanie

Aby zalogować się do panelu administracyjnego w pasku wyszukiwarki wpisujemy mojastrona.pl/wp-admin, wprowadzamy login i hasło, klikamy enter. Ukaże nam się następujący obraz:

Centrum zarządzania stroną znajduje się na grafitowym panelu po lewej stronie. To tutaj zlokalizowane są wszystkie funkcje, które będą nam potrzebne w administracyjnych czynnościach..

Pierwsze działania

Na potrzeby tej prezentacji wyobraźmy sobie następującą sytuację – właściciel gospodarstwa agroturystycznego zlecił agencji wykonanie strony promującej jego mały, rodzinny biznes. Została zatem stworzona oparta na WordPressie witryna ze szczegółowym opisem gospodarstwa, jego atrakcji, warunków zakwaterowania i wyżywienia, walorów okolicy oraz danymi adresowymi.

Z czasem konieczne będzie jednak wprowadzanie na stronę nowych treści i modyfikowanie już istniejących. Właściciel gospodarstwa postanowił jednak, że sam się tym zajmie, aby nie generować dodatkowych kosztów. Dzięki funkcjonalności i prostocie obsługi WordPressa będzie to jak najbardziej możliwe. Właściciel będzie mógł m.in opisywać nowe atrakcje gospodarstwa w sekcji blogowej, dodawać zdjęcia w galerii i modyfikować stawki na podstronie z cennikiem.

Zacznijmy zatem od dodawania postów. Na witrynach firmowych na stronie głównej znajduje się zwykle sekcja, w której prezentowane są trzy ostatnio opublikowane posty/artykuły. Powiedzmy, że gospodarstwo wzbogaciło się o nowe zwierzęta i właściciel zamierza o tym poinformować swoich potencjalnych gości w nowym poście. Jak wykonuje się tę czynność?

Po zalogowaniu na zaplecze strony w lewym panelu klikamy wpisy (obrazek pozyżej), a następnie dodaj nowy wpis. Ukaże nam się edytor tekstu. W odpowiednich polach wpisujemy tytuł i treść posta.

Następnie przewijamy stronę do samego dołu i w panelu po prawej stronie klikamy dodaj obrazek wyróżniający i dodaj pliki. Teraz przewijamy stronę do góry i po prawej stronie klikamy niebieski przycisk “opublikuj”. Gotowe.

Modyfikacja podstron

Sezon minął i właściciel gospodarstwa postanowił obniżyć ceny pobytu. Musi zatem wprowadzić korekty na podstronie “cennik”. W tym celu w panelu po lewej stronie klikamy “strony”, następnie “wszystkie strony” i z listy stron “cennik noclegów”. W edytorze teksu modyfikujemy tekst i w panelu po prawej stronie klikamy “aktualizuj”. Gotowe.

W kolejnym artykule instruktażowym zajmiemy się dodawaniem nowych zdjęć do galerii oraz modyfikacją widgetu z promocjami