Bydgoszcz Web Design

6 uniwersalnych wtyczek do WordPressa, których potrzebujesz

Przegląd najbardziej przydatnych wtyczek do użytku na stronach internetowych każdego typu

WordPress jest najpopularniejszym narzędziem do tworzenia stron internetowych, a jedną z przyczyn tego sukcesu jest dostępność ogromnej liczby  wtyczek (ang. plugins), które pozwalają zwiększyć jakość i funkcjonalność budowanych witryn www.

Zastosowanie wtyczek do WP jest bardzo szerokie – niektóre mogą posłużyć do zbudowania całej struktury strony (m.in.  Elementor) a inne do dodania jakiegoś niewielkiego widgetu w panelu bocznym, na przykład prognozy pogody dla wybranego regionu.

Większość pluginów ma zastosowanie dla specyficznej tematyki – na blogu o giełdowych inwestycjach przyda się widget z aktualnymi notowaniami, a na portalu piłkarskim wyniki ostatnich meczów.

Jest jednak pula wtyczek WP o uniwersalnym zastosowaniu, które przydadzą się na każdej stronie www, niezależnie od jej przewodniego tematu i funkcji. Przyjrzyjmy się zatem jakie pluginy warto zainstalować na naszej stronie.

Zacznijmy od bezpieczeństwa, czyli wtyczki, która pomoże obronić naszą stronę przed atakami hakerów

Wordfence Security

To najpopularniejsze zabezpieczenie przed atakiem sieciowych włamywaczy. Wtyczka oferuje kompleksowe rozwiązania obejmujące:

  • skanowanie strony
  • firewall
  • zabezpieczenie logowania

Tak więc jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasza strona nie została zainfekowana, możemy dokonać pełnego skanu w poszukiwaniu szkodliwego kodu. Z kolei aktywacja firewalla utrudni sieciowym włamywaczom penetrację naszej strony internetowej. Warto też pamiętać, że nawet bardzo złożone hasło dostępu do strony nie zawsze wystarczy, by uchronić witrynę przed hakerami – dlatego dobrym rozwiązaniem jest dodatkowe zabezpieczenie logowania zawarte w Wordfence.

Wtyczka jest dostępna w wersji darmowej i płatnej.  Strona wtyczki

Yoast SEO

To z kolei wtyczka, która ułatwi uzyskanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania w Google, Bing czy Yahoo. Jak działa? Otóż podpowiada ona twórcy strony jak modyfikować treści, by były one atrakcyjne dla wyszukiwarek. W trakcie tworzenia strony/posta w edytorze pokaże się analiza ze szczegółowymi wskazówkami co należy udoskonalić – np. wydłużyć artykuł, zwiększyć liczbą fraz kluczowych w tekście czy dodać opisy alt do zdjęć. Yoast ma również wbudowaną funkcję site-map, która automatycznie przesyła do wyszukiwarek informacje o nowych podstronach i artykułach.

Wtyczka jest dostępna w wersji darmowej i płatnej. Strona wtyczki

Smush

Szybkość wczytywania się strony jest bardzo ważnym aspektem zarówno z punktu widzenia użytkownika jak i wyszukiwarek. Odwiedzający witrynę nie mogąc się doczekać aż ta się załaduje, zwykle rezygnuje z jej przeglądania. Poza tym powolna strona nie uzyska wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Najczęściej powodem spowolnienia strony są niezoptymalizowane zdjęcia i obrazki. Ich waga to np. 1 mb zamiast 120 kb.

Wtyczką, która pozwoli łatwo i szybko rozwiązać ten problem jest Smush. Po instalacji klikamy jeden przycisk i po kilku minutach wszystkie elementy graficzne zostaną odpowiednio zmodyfikowane przy zachowaniu właściwej jakości.

Wtyczka jest dostępna w wersji darmowej i płatnej. Strona wtyczki

Envira Gallery

Gdy chcemy wzbogacić artykuł o większą liczbę zdjęć zwykle dodajemy galerię. WordPress posiada taką wbudowaną funkcję jednak daje ona autorowi bardzo ograniczone możliwości aranżacji. Dlatego warto skorzystać z wtyczki Envira Gallery. Dzięki niej uzyskamy wpływ na to w jakim układzie zdjęcia będą się wyświetlały – w regularnej siatce czy na przykład w formie mozaiki.

Wtyczka jest dostępna w wersji darmowej i płatnej. Strona wtyczki

AddToAny Share Buttons

Najlepszym sposobem na popularyzację treści z naszej strony są media społecznościowe takie jak Facebook, Twitter czy Pinterest. Aby ułatwić użytkownikom promocję artykułów w sieci warto dodać tzw. share buttons, które będą się wyświetlały nad lub pod artykułem. Jedną z najpopularniejszych pluginów do tego służących jest darmowy AddToAny Share Buttons. Jeśli komuś nie odpowiada design tej wtyczki można spróbowac na przykład alternatywy w postaci Social Pug.

Strona AddToAny

Strona Social Pug

Aksimet Anti-Spam

Strony budowane w WordPressie są niestety podatne na zalew spamu w komentarzach. Dlatego zamiast marnować czas na regularne czyszczenie sekcji komentarzy, lepiej jest zainstalować Aksimet – to sprawdzone i efektywne rozwiązanie, które skutecznie odsieje spam od autentycznych komentarzy.

Strona wtyczki