projektowanie stron www

Jak korzystać z nowego edytora w WordPressie

Wraz z wersją 5.0 w WordPressie pojawił się nowy edytor tekstu Gutenberg. Jako że wprowadza on rewolucyjne zmiany, pierwszy kontakt z nim może być trudny. Wyjaśniamy zatem jak stawiać pierwsze kroki w Gutenbergu

Poprzedni edytor cechowała wyjątkowa prostota – były dwa pola:  tytułu i treści. Ta prostota okupiona była jednak ograniczonymi możliwościami edytowania artykułów. Twórcy Gutenberga postanowili to zmienić i dać autorom narzędzie do kreowania atrakcyjnie sformatowanych treści np. poprzez dodanie kolumn, kolorowego tła w wybranych fragmentach czy zróżnicowany rozmiar czcionek.

Pierwsze kroki w Gutenbergu

Przyjrzyjmy się zatem jak z tego bogactwa funkcji korzystać. To co najbardziej wyróżnia aktualny edytor od poprzednika to segmentowa budowa – wszystkie elementy artykułu takiej jak tekst, nagłówki, zdjęcia czy filmy to oddzielne bloki – treść budujemy niejako z kolejno dodawanych “klocków”.

Po otwarciu edytora ukazuje nam się pole tytułu oraz przestrzeń, w której będziemy dodawać poszczególne bloki. W tym celu klikamy w ikonę plusa (nr 1) w lewym górnym rogu i w okienku wybieramy element, który zamierzamy dodać: akapit, obrazek, film, widget itd. Gutenberg daje sporo możliwości modyfikowania poszczególnych bloków, możemy chociażby zmieniać kolor i wielkość liter, a w przypadku obrazka określać jego szerokość (może zajmować całą szerokość ekranu). Aby modyfikować blok klikamy w niego, a następnie w prawym panelu w zakładkę blok (nr 3). Wyświetlą się wówczas odpowiednie opcje dla wybranego segmentu.

W prawym panelu określimy również właściwości całego artykułu takie jak kategoria, zdjęcie wyróżniająca i tekst zajawki. W tym celu należy aktywować zakładkę dokument (nr 2).

Tworząc artykuły za pomocą Gutenberga możemy nadać im bardzo urozmaiconą formę, trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzić z nadmiarem “bajerów”. Gdy jest ich za dużo w jednym poście mogą przytłoczyć czytelnika i odciągnąć jego uwagę od właściwej treści.

Kiedyś edytory były lepsze

A co jeśli komuś nowy edytor nie przypadnie do gustu? Nie ma problemu, nawet w wersji WP 5+ możemy powrócić do poprzedniego rozwiązania. W tym celu należy zainstalować wtyczkę Classic Editor i aktywować ją w ustawieniach pisania. Gdy zdecydujemy się na takie rozwiązanie nie znaczy to, że nasze artykuły będą musiały mieć surową, ascetyczną formą. Modyfikacje podobne do tych w Gutenbergów możemy bowiem wprowadzić w klasycznym edytorze za pomocą shrtcode’ów. Jak z nich korzystać napiszemy w jednym z kolejnych artykułów.