Agencja interaktywna Bydgoszcz

Jak stworzyć kopię zapasową strony w chmurze

Tworzenie rozbudowanej strony internetowej w WordPressie może zająć dziesiątki godzin. I zdarza się niestety, że efekt tej pracy zostaje utracony w jednej chwili np. w wyniku awarii serwera lub ataku hakera.

Dlatego – aby się przed takim czarnym scenariuszem uchronić – warto jest utworzyć kopię strony na zewnętrznym hostingu (w chmurze), która w przypadku problemów pozwoli nam błyskawicznie odtworzyć stronę w pierwotnej postaci.

Do dyspozycji webmasterów jest kilka wtyczek pozwalających na wykonanie backupu, my zajmiemy się najpopularniejszą z nich – UpdraftPlus.

Aby ją zainstalować – po zalogowaniu się na zaplecze strony – klikamy w lewym panelu Wtyczki -> Dodaj nową i w polu wyszukiwania wpisujemy UpdraftPlus, po czym instalujemy i włączamy plugin.

Konfiguracja wtyczki UpdraftPlus

W kolejnym etapie zajmiemy się ustawieniem wtyczki. W lewym panelu zaplecza strony klikamy w Ustawienia >  Kopia UpdraftPlus. W ustawieniach wtyczki najpierw określamy, czy kopie mają powstawać automatycznie w określonych interwałach czasowych, czy będziemy je wykonywać ręcznie.

Następnie wybieramy na jakim hostingu będzie przechowywana kopia, w kolejnym kroku autoryzujemy nasz dostęp do wybranego hostingu po czym zapisujemy wybrane ustawienia.

Po wykonaniu tych czynności możemy już przystąpić do utworzenia kopii. W tym celu wybieramy zakładkę Kopia zapasowa/ Przywracanie i  klikamy przycisk “Teraz zrób kopię”.

Przywracanie utraconego projektu

Teraz przeanalizujemy jak przywrócić stronę. Załóżmy, że uległa całkowitemu wykasowaniu. Ponownie instalujemy zatem WordPress oraz wtyczkę UpdraftPlus. Następnie synchronizujemy ją w hostingiem, na którym umieściliśmy wcześniej kopię witryny internetowej. W kolejnym kroku aktywujemy zakładkę Obecny status, klikamy Przywróć teraz, wybieramy kopię i aktywujemy przywracanie (przycisk po prawej stronie pliku kopii).