Izometryczny powiew świeżości w Web Designie

W projektowaniu stron internetowych coraz większą popularność zyskuje w ostatnim  czasie styl oparty o izometryczne grafiki. Pytanie czy będzie to długotrwały trend czy tylko przelotna moda.

Cóż to takiego ta izometria w grafice? Aby nie wdawać się w zbyt rozbudowane definicje ograniczymy się do stwierdzenia, że jest to odwzorowanie przestrzeni trójwymiarowej na płaszczyźnie. Technika ta od dawna była wykorzystywana w projektach technicznych, architektonicznych itd. Teraz – odpowiednio zmodyfikowana i podrasowana estetycznie – przeciera sobie szlaki w grafice webowej. Przeanalizujmy to na przykładach. Pierwszy projekt headera strony oparty jest na królującym do niedawna flat designie (płaskim projektowaniu).

 

Zobacz stronę

Ten przykład to z kolei header z ilustracją w w izometrycznym ujęciu

 

Zobacz stronę

Drugi przykład wydaje się zdecydowanie bardziej efektowny – trójwymiarowe ujęcie i gradienty sprawiają, że grafika jest lekka i przyjemna dla oka. Każdy go śledzi trendy w web designie zauważa, że przybywa witryn projektowanych w tej formule .

Tworzymy stronę www w izometrycznym stylu

Obecność trójwymiarowych grafik nie ogranicza się tylko do nagłówka strony, pojawiają się one również w poszczególnych sekcjach, a ich dopełnieniem są izometryczne ikony i tzw. mockupy produktów.

 

Designed by Pikisuperstar

A więc – jeśli styl przypadł nam do gustu – możemy rozpocząć projektowanie witryny w tej formule. Niezbędne będę zatem trójwymiarowe ilustracje, ikony i mockupy. Skąd je wziąć? Darmowe elementy tego typu dostępne są m.in na stronie  Freepik. Bardziej wyszukane i dopracowane “izometryki” znajdziemy w serwisie iStock w cenie 9 euro za sztukę.

Trzeci wariant to stworzenie własnych trójwymiarowych grafik np. w darmowym programie Gravit. Na YouTube znajdziemy liczne tutoriale jak je wykonać. Przygotowanie takiego projekty nie jest szczególnie trudne technicznie, niestety zalicza się do czasochłonnych przedsięwzięć.

Konkluzja

Teraz musimy sobie odpowiedzieć  na pytanie czy warto postawić na ten styl i tworzyć nową stronę lub przerabiać starą na izometryczną modłę. Za przemawia pewien powiew świeżości i wizualna lekkość tego typu projektów. Problem w tym, że witryny oparte o tę technikę są do siebie bardzo podobne. Niewykluczone więc, że w nieodległej perspektywie trudno się będzie wyróżnić w “izometrycznym” tłumie. Z drugiej strony zdolny twórca – niezależnie od ograniczeń danej formuły – zawsze znajdzie sposób na to jak wybić się na oryginalność. Tak więc podejmując decyzje musimy realistycznie ocenić swoje kreatywne zdolności i nie kierować się impulsem lub modą.

Social Media