Optymalizujemy zdjęcia na stronie internetowej

Odchudzone elementy graficzne sprawią, że strona wykonana w WordPressie będzie się wczytywała znacznie szybciej. To działanie będzie również miało skuteczny wpływ na pozycjonowanie.  

Dlaczego to takie ważne? Wolno wczytująca się strona to sposób na to by stracić odwiedzających. Internauci są bardzo niecierpliwi. Jeśli zawartość nie wczyta się w kilka sekund, zwykle rezygnują.

Co nie mniej ważne  prędkość ładowanie ma też wpływ na pozycjonowanie. Ociężała witryna nie ma szans na wysokie pozycie w Google.

Tymczasem to właśnie elementy graficzne w największym stopniu wpływają na spowolnienie strony. Dlatego warto zdjęcia i obrazki zoptymalizować przy użyciu odpowiedniego narzędzia, dzięki czemu ich “ciężar” się zmniejszy, przy bardzo nieznacznej lub całkowicie niezauważalnej utracie jakości.

Do dyspozycji administratorów stron są liczne wtyczki pozwalające na wykonanie tego zadania – zarówno płatne jak i darmowe. My użyjemy pluginu WP Smush, jako że jest bardzo prosty w obsłudze i skuteczny.

Instalacja

Po zalogowaniu się w panelu administracyjnym klikamy Wtyczki > Dodaj nową i w polu wyszukiwania wpisujemy Smush. W kolejnym kroku instalujemy, aktywujemy i konfigurujemy wtyczkę.

Optymalizacja elementów graficznych

Teraz możemy rozpocząć działania prowadzące do zmniejszenia ciężaru zdjęć, ilustracji i grafik. W tym celu w lewym panelu klikamy Smush, a gdy wyświetli  się interface wtyczki – klikamy Kompresuj masowo. To oznacza, że wszystkie elementy graficzne na naszej stronie zostaną zoptymalizowane w jednym kroku. W zależności od liczby grafik na naszej stronie może to zająć od kilkunastu sekund do kilku minut.

Co ważne jeśli w przyszłości będziemy dodawać kolejne obrazki, będą one optymalizowane automatycznie, kompresji nie trzeba będzie już powtarzać.

WP Smush dostępny jest w wersji darmowej i płatnej. Wersja komercyjna zapewnia wyższą kompresję bez utraty jakości, ale w darmowej edycji skuteczność jest również satysfakcjonująca.

Aby przekonać się o skuteczności kompresji możemy sprawdzić szybkość wczytywania się naszej strony przed i po optymalizacji np. przy użyciu narzędzie Google PageSpeed Insights.