Jak stworzyć portal informacyjny lub tematyczny

Główne cechy, które odróżniają portal informacyjny/tematyczny od stron internetowych innego typu (np. biznesowych)  to specyficzny układ treści oraz regularna publikacja nowego contentu.

Jaki zatem jest układ treści na portalu informacyjnym lub tematycznym? Layout takiej strony powinien w przejrzysty sposób prezentować możliwie dużą liczbę zajawek artykułów pogrupowanych w sekcje tematyczne. Klasyczna struktura portalu wygląda tak:

Pod menu znajduje się zwykle sekcja z wyróżnionymi artykułami, czyli takimi na które czytelnicy powinni zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, dlatego bo są to treści najciekawsze, najważniejsze lub najświeższe. 

Poniżej znajdą się artykuły w sekcjach tematycznych. Dla przykładu jeśli będzie to portal piłkarski możemy przypisać artykuły do takich kategorii jak reprezentacja, ekstraklasa, ligi zagraniczne. W przypadku portalu o grach video moga to byc takie kategorie jak: strzelanki, battle royale, RPG, gry sportowe i samochodowe. 

Zwykle na portalach tematycznych jest panel boczny, w którym osadzone są widgety prezentujące treści związane z tematyką portalu. W przypadku portalu piłkarskiego mogą to być wyniki ostatnich meczów i tabale, a w przypadku serwisu gamingowego – lista popularnych gier.

Na samym dole znajduje sie stopka, w której zamieszczamy podstawowe informacje o tematyce portalu, o jego autorach oraz dane kontaktowe. 

Budujemy portal tematyczny

Najwygodniejszym narzędziem do zbudowania portalu będzie CMS WordPress. Tak więc po wykupieniu domeny i hostingu instalujemy tę platformę. W kolejnym bardzo ważnym kroku musimy dokonać właściwego szablonu typu magazynowego. Do dyspozycji mamy zarówno darmowe jak i komercyjne projekty.

Darmowy szablon możemy zainstalować z poziomu zaplecza naszej strony opartej na WordPressie. W tym celu w lewym panelu klikamy Wygląd > Motywy > Dodaj nowy i w wyszukiwarce wpisujemy: magazine. Pojawi się kilkadziesiąt propozycji spośród, których dokonamy wyboru. 

Atrakcyjnych komercyjnych szablonów możemy poszukać w takich serwisach jak Templatemonster  lub Envato. Ich ceny oscylują od 40 do 120 $

Po zainstalowaniu szablonów możemy przystąpić do publikacji artykułów. Musimy przy tym pamiętać, by przypisać im odpowiednie kategorie tak by ich zajawki wyświetlały się w odpowiednich sekcjach na stronie głównej.