Jak dodać formularz kontaktowy na stronie internetowej lub blogu

To narzędzie w znaczący sposób ułatwi użytkownikom korespondencję mailową z właścicielem strony www, bloga lub portalu  zbudowanym na WordPressie

Do stworzenia formularza kontaktowego będzie nam potrzebna odpowiednia wtyczka. Mamy ich do wyboru sporo, w tym konkretnym przypadku posłużymy się popularnym pluginem WPForms

Aby go zainstalować na zapleczu strony klikamy Wtyczki -> dodaj nową i w polu wyszukiwania wpisujemy WPForms. Następni klikamy zainstaluj i aktywuj.

Gdy wtyczka jest zainstalowana i aktywowana w lewym panelu klikamy w zakładkę WPForms, a następnie add new

Wpisujemy nazwę formularza i klikamy w Simple Contact Form

Teraz możemy dostosować i zmodyfikować poszczególne rubryki formularza. W prawym oknie klikamy w rubrykę Name, a następnie w lewym panelu w Advanced options. W polu size (rozmiar) wybieramy Large (duży), zaznaczamy opcje: hide label i hide sub-labels, w rubrykach placeholder wpisujemy odpowiednio imię i nazwisko.

W kolejnych krokach na podobnej zasadzie edytujemy rubryki E-mail oraz Comment or Message (komentarz lub wiadomość)

Na koniec edytujemy przycisk wysyłania wpisując wyślij w miejsce “submit”  Teraz w prawym górnym rogu klikamy Save.

Dodajemy formularz na stronie

Formularz jest gotowy czas umieścić go na naszej witrynie/blogu. Pierwszy sposób to stworzenie podstrony Kontakt, na której umieścimy nasz formularz.

Na zapleczu strony klikamy w WPForms -> All forms i kopiujemy shortcode stworzonego formularza. Teraz w lewym panelu klikamy Strony -> dodaj nową i wklejamy nasz shortcode. Dodajemy podstronę do menu. Gotowe.

Istnieje także możliwość dodania formularza na stronie głównej naszej witryny internetowej jeśli została ona stworzona w oparciu o pagebuilder np. Elementor. W wybranym miejscu umieszczamy element “shortcode” i wklejamy nasz formularz. Następnie możemy go ostylować dodając na przykład tło w określonym kolorze.

Wiadomości przekazywane przez formularz będą wysyłane na konto pocztowe przypisane do strony internetowej, warto się więc upewnić, że jest to aktualny adres, z którego korzystamy.

Oprócz WPForms inne wtyczki o podobnej funkcji warte polecenia to Contact Form 7  lub Ninja Forms.