Który edytor wybrać do tworzenia wpisów – blokowy czy klasyczny?

Wersja 5.0 WordPressa przyniosła przełomową zmianę w sposobie dodawania postów. Sprawdzony i lubiany edytor klasyczny został zastąpiony przez Block Editor znany również jako Gutenberg. Czy warto z niego korzystać czy lepiej przywrócić poprzednie rozwiązanie?

To zależy od charakteru i stylu artykułów publikowanych na określonym blogu lub portalu. Edytor klasyczny jest zdecydowanie prostszy w obsłudze, Gutenberg daje natomiast znacznie szersze możliwości układania treści tekstowych i multimedialnych w poście.

Tak więc klasyczny edytor będzie lepszym rozwiązaniem jeśli zwykle publikujemy artykuły o standardowym layoucie: zdjęcie wyróżniające, tytuł i zasadnicza treść wpisu. Jeśli takie rozwiązanie nam odpowiada pierwotną wersję edytora można przywrócić w WordPressie 5. + przy pomocy wtyczki Classic Editor. 

Komu przyda się edytor blokowy

Gutenberg będzie natomiast dobrym rozwiązaniem dla autorów, którzy każdemu wpisowi starają się nadać indywidualny layout np. poprzez wprowadzeniu dodatkowych kolumn, nagłówków ze zdjęciem w tle (cover) itd. Taka elastyczność przydaje się szczególnie na blogach i portalach o tematyce modowej, wnętrzarskiej lub podróżniczej – ogólnie w dziedzinach, w których głównym tworzywem postów są multimedia dopełnione słowem.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej możliwościom edycyjnym Gutenberga. Ogólna zasada taka, że każdy element wpisu jest umieszczony w bloku, który można modyfikować. Cały wpis jest zatem zbudowany niejako z klocków, a każdemu z nich możemy nadać indywidualny charakter.

Gutenberg – elastyczny edytor

Przeanalizujmy to na przykładach. Zacznijmy od dodaniu fragment tekstu w dwóch kolumnach – klikamy ikonę “dodaj nowy blok” (plus w kółku), wybieramy “układ strony” a następnie kolumny. Teraz do każdej z nich wprowadzamy tekst

W kolumnach możemy również umieścić zdjęcia….

…lub kombinację tekst + zdjęcie.

 

Inne element, który możemy wprowadzić dzięki edytorowi blokowemu to tekst na tle zdjęcia lub tła w określonym kolorze 

Lista różnego rodzaju elementów jest jeszcze długa, a można ją dodatkowo znacznie rozbudować dzięki dostępnym rozszerzeniom do Gutenberga.