Jak przetłumaczyć na język polski szablon WordPressa. Wtyczka Loco Translate

W tym poradniku wyjaśniamy jak zastąpić angielskojęzyczne elementy na stronie takie jak m.in “read more”, “leave a commment” czy “load more” polskimi odpowiednikami.

Niestety większośc szablonów wykorzystywanych do budowy stron internetowych w WordPressie – nawet tych najbardziej popularnych – nie jest spolszczona. W efekcie na polskich witrynach często możemy natknąć się na angielskojęzyczne elementy, co sprawia mało profesjonalne wrażenie. Może to świadczyć albo o zaniedbanie albo o braku webmasterskich  kompetencji autora strony.

Tymczasem wykonanie translacji wybranych elementów szablonu nie jest zadaniem szczególnie trudnym ani pracochłonnym. Zobaczmy zatem jak sobie z tym problemem poradzić.

Wtyczka Loco Translate

Do tłumaczenia szablonu posłużymy się wtyczką Loco Translate. Po zalogowaniu się na zaplecze nasze witryny klikamy Wtyczki > dodaj nową i w oknie wyszukiwania wpisujemy Loco Translate. Następnie klikamy Zainstaluj > Aktywuj.

W kolejnym kroku w lewym panelu zaplecza naszej witryny klikamy Loco Translate > Themes > Nazwa aktywnego szablonu > New Language > wybieramy polski > Start Translating.

Teraz możemy już przystąpić do tłumaczenia szablonu. Oczywiście nie będziemy spolszczać całego motywu WP, a jedynie te angielskie zwroty, które pojawiają się na naszej stronie. 

W górnym oknie edytora wybieramy angielski tekst np. : “read more” i w dolnym wpisujemy polskie tłumaczenie, po czy zatwierdzamy operację przyciskiem Save.

Po wykonaniu tłumaczenia warto przeprowadzić audyt całej witryny – sprawdzamy zatem czy wszystkie elementy zostały przetłumaczone na stronie głównej, na podstronach, w archiwum bloga i we wpisach. 

Wymagające tłumaczenia zwroty, które najczęściej pojawiają się w szablonach to: read more, continue reading, load more, leave a comment, post a comment, category, next page i previous page.

Co istotne  Loco Translate przyda się nie tylko do tłumaczenia samego szablonu, ale także wtyczek użytych w trakcie budowy strony.