Mobirise – kreator stron www dla mniej i bardziej zaawansowanych twórców

Mobirise to darmowy kreator stron internetowych, który umożliwia budowanie atrakcyjnych witryn osobom bez wcześniejszego doświadczenia w tej dziedzinie. 

Do jakich zastosowań przyda się Mobirise

Jest to narzędzie do tworzenia niezbyt rozbudowanych, ale atrakcyjnych stron www, m.in. witryn firmowych, wizytówek itp. Ogólnie Mobirise przyda się jeśli chcemy stworzyć stronę statyczną, a więc taką która nie będzie regularnie modyfikowane lub uzupełniana nowymi treściami. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie jeden z CMS-ów np. WordPress lub Joomla.

Mobirise jest darmową aplikacją i można ją pobrać z oficjalnej strony wydawcy

Obsługa programu nie jest trudna – Mobirise oferuje zestawy gotowych części strony, które sukcesywnie dodajemy do projektu i dostosowujemy do naszych potrzeb.

Rozpoczynamy pracę z Mobirise

Po otwarciu aplikacji z lewej strony pojawi się okno, w którym będzie powstawał nasz projekt nasz projekt, a w prawym panelu elementy, które możemy dodawać i modyfikować.

Domyślnie dodane są dwa elementy, górne menu oraz nagłówek ze zdjęciem w tle. Aby zmodyfikować nagłówek klikamy w ikonę ustawień w prawym górnym rogu (koło zębate). Tutaj określimy jakie elementy będą wyświetlane w nagłówku, zmienimy kolory przycisków oraz obrazek tła. Następnie już w lewym oknie klikamy w poszczególne elementy i wprowadzamy własne treści.

Nagłówek po modyfikacji

W ten sam sposób dodajemy i modyfikujemy kolejne sekcje strony takie jak informacje o firmie, cennik itd.

 

Mobirise umożliwia także dodanie podstron do naszej witryny. Klikamy w ikonę menu w lewym górnym rogu (3 poziome kreski), następnie zakładkę “Pages”  > “Create New Page”, wprowadzamy nazwę. W kolejnym kroku dodajemy na podstronie elementy graficzne i tekstowe tak jak na stronie głównej.

 

Na koniec dostosujemy menu do struktury naszej witryny. Klikamy w wybrany element np. Services, zmieniamy tekst, następnie klikamy w rozwijanym interfejsie w ikonę linka i wybieramy odpowiednia podstronę np. O firmie. 

 

Po lewej stronie panelu z menu zmieniamy tekst z nazwą strony z Mobirise na naszą własną oraz linkujemy do strony głównej.Gdy wszystko będzie już gotowe możemy opublikować stronę w internecie. Klikamy w “Publish”  > FTP > “Edit” i wprowadzamy odpowiednie dane w rubryki: Host, Username i Password i na koniec zatwierdzamy przyciskiem “Publish”.

Stronę można także zapisać na komputerze i wrzucić ją na serwer np. przez program Filezilla.