Najprostszy sposób na stworzenie strony www WordPress + Starter Sites

Wykorzystanie gotowych layoutów  czyli tzw. starter sites pozwala na zbudowanie profesjonalnej witryny osobom bez webmasterskiego doświadczenia

W naszym projekcie wykorzystamy platformę WordPress

Co to jest WordPress

Jak go zainstalować

Strony w WP buduje się w oparciu o szablony, które określają układ oraz design witryny. Większość motywów dostępna jest tylko w jednym wariancie pozwalającym na niewielkie modyfikacje np. kolorów lub fontów. 

Część szablonów oferuje jednak starter sites (niekiedy demo sites) czyli pakiety od kilku do kilkudziesięciu wariantów dostosowanych do różnej tematyki, branż itd. Dzięki temu możliwe jest stworzenie strony bez uprzedniego doświadczenia. Po prostu ściągamy gotowca, a następnie go modyfikujemy.

Rozpoczynamy tworzenie strony internetowej

W tym tutorialu posłużymy się jednym z najpopularniejszych motywów o nazwie Astra. Po zalogowanie na zapleczu naszej strony w lewym ciemnym panelu klikamy Wygląd > Motywy > Dodaj nowy. Następnie w okienku wyboru wpisujemy Astra. Gdy się pojawi wybrany motyw klikamy instaluj i aktywuj.

Teraz w lewym panelu kokpitu klikamy Wtyczki > Dodaj nową > wpisujemy Astra Starter Templates po czym instalujemy i aktywujemy wtyczkę.

W kolejnym kroku w lewym panelu klikamy Wygląd  > Astra Starter Sites i wybieramy wariant, który będzie pasował do naszego projektu.

Klikamy w wybrany projekt a następnie przycisk instaluj. Po kilku/kilkunastu minutach gotowiec jest już zainstalowany

W naszym ćwiczeniu stworzymy stronę biura rachunkowego. Do tej tematyki będzie pasował stonowany projekt, wybraliśmy więc wzór Lawyer.

Teraz musimy zainstalowanego gotowca zmodyfikować – wprowadzić własne teksty i zdjęcie oraz ewentualnie usunąć sekcje, które nie będą potrzebne.

W tym celu w lewym panelu klikamy Strony > Wszystkie strony > wybieramy Home > Edytuj > Edytuj w Elementorze 

Naszą pracę rozpoczniemy od wymiany zdjęcia w tle nagłówka strony (tzw. Hero Header). W tym celu klikamy w środek niebieskiej zakładki w górnej części sekcji, następnie w lewym panelu w Styl i na koniec w zdjęcie, które zastępujemy własnym załadowanym z komputera.

Teraz możemy przystąpić do edycji tekstów w nagłówku – klikamy w nie, kasujemy i zastępujemy własnymi. 

Gotowa strona. Kliknij obrazek, aby go powiększyć

W ten sam sposób będziemy modyfikować teksty w kolejnych sekcjach. Aby zdjęcie z szablonu zastąpić własnym wystarczy kliknąć w obrazek w głównym oknie projektu, a następnie w lewym panelu i wprowadzić własny element graficzny. 

Jeśli chcemy zlikwidować jakąś sekcję w niebieskiej zakładce w jej górnej części klikamy krzyżyk. Gdy strona jest gotowa zapisujemy projekt klikając zielony przycisk Aktualizuj w lewym dolnym rogu

Po modyfikacji strony głównej w ten sam sposób pracujemy z podstronami. W tym celu z poziomu zaplecza WordPressa w lewym panelu klikamy Strony > Wszystkie strony > a następnie wybieramy np. About > Edytuj > Edytuj w Elementorze.

W następnym etapie zmodyfikujemy Menu. W lewym panelu WordPressa klikamy Wygląd > Menu a następnie w wybrany element i w okienku Etykieta nawigacji wpisujemy odpowiednio Strona główna, O firmie, Kontakt itd.

Teraz pozbędziemy się stopki (footera), która została załadowana wraz z gotowcem. W kokpicie WordPressa klikamy Wtyczki > Zainstalowane wtyczki i wyłączamy wtyczkę Elementor – Header, Footer & Blocks

I na koniec wymienimy logo strony. W lewym panelu WordPressa klikamy Wygląd > Dostosuj > Header > Site Identity po czym usuwamy domyślne logo i wstawiamy własne.

Jak wykonać logo