Darmowy hosting strony www na Dysku Google

Zalety takiego rozwiązania to brak kosztów, pewny hosting w Google, prostota całej procedury oraz brak konieczności korzystania z takich narządzi jak FTP czy cPanel do transferu witryny

Zanim przejdziemy do kolejnych kroków trzeba uczynić istotne zastrzeżenie – na darmowym Dysku Google możliwy jest hosting jedynie statycznych  stron internetowych opartych na HTML i CSS, a nie na przykład na PHP.

Co to konkretnie oznacza? Otóż są to strony internetowe, które po stworzeniu nie są regularnie modyfikowane i wzbogacane o nową treść jak to się dzieje na przykład na blogach, portalach informacyjnych itp.

Dlatego hosting na dysku Google nadaje się raczej w takich projektach jak internetowa wizytówka firmy, CV w wersji online lub opis restauracji.

Jak zatem skorzystać z Dysku Google do hostingu witryny?

Najpierw musimy wykonać naszą stronę internetową w oparciu o HTML i CSS. Do tego celu możemy wykorzystać kreatory Mobirise, użyć gotowych szablonów, a w przypadku biegłej znajomości kodu stworzyć stronę w notatniku.

Gdy witryna internetowa jest już gotowa i mamy folder z wszystkimi potrzebnymi plikami (index.html, liki HTML podstron, CSS i elementy graficzne), wrzucamy go na Dysk Google.

Dostęp do niego ma każdy, kto ma swój adres mailowy Gmail. Po otwarciu przeglądarki i zalogowaniu na konto Google w prawym górnym logo klikamy ikonę Aplikacji Google i wybieramy Dysk

 

Po przeciągnięciu folderu ze stroną na Dysk Google, zmieniamy jego nazwę tak, by rozpoczynała się od www np. www.mojastrona, następnie klikamy w niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję “Pobierz link do udostępnienia” i aktywujemy udostępnianie linku.

 

 

W kolejnym kroku w przeglądarce otwieramy stronę drv.tw , wybieramy opcję Host on Google Drive i zezwalamy  aplikacji DrivetoWeb na dostęp. Strona jest już opublikowana i widoczna w sieci. Problemem jest jednak trudny do zapamiętania adres składający się z długiego ciągu liter nie układających się w słowa. 

Dlatego w ostatnim kroku musimy podłączyć stronę do własnej domeny lub jeśli takiej nie posiadamy, możemy ją skonfigurować z jednym z wielu dostępnych aliasów.