Aktualizacja 5.4 WordPressa wprowadza istotne zmiany w edytorze blokowym

Wprowadzone innowacje mają ułatwić pracę z tworzeniem stron, podstron i wpisów. Zobaczmy zatem co nowego w Gutenbergu

Pierwszą daleko idąca zmianę zobaczymy od razu po otwarciu edytora blokowego (zwanego też Gutenbergiem). Otóż domyślnie działa on obecnie w trybie pełnoekranowym. Zniknęło zatem menu główne panelu WordPressa z lewej strony.

 

Jeśli takie rozwiązanie nie przypadnie komuś do gustu łatwo przywrócić jest poprzedni schemat. W ustawieniach edytora w prawym górnym rogu (3 kropki) wystarczy odznaczyć opcję “Pełny ekran”

 

Nowe i zmodyfikowane przyciski

Drugą znaczącą nowością jest wprowadzenie przycisków serwisów społecznościowych takich jak np. Facebook czy Instagram, które możemy dodawać na stronach, podstronach i we wpisach.

Zmodyfikowany został również sposób dodawania zwykłych przycisków w postach i na stronach. Dotąd można było umieszczać tylko 1 “guzik” w rzędzie, teraz może ich być więcej. Oto przykład:

Dodatkowo zwiększył się także zakres wizualnej modyfikacji przycisków. Mogą zostać wypełnione złożonym  gradientem lub przybrać formę obrysu.

Łatwiejsza obsługa na smartfonie

W zaktualizowanej wersji WP łatwiejsza będzie również edycja wpisów na urządzeniach mobilnych. Dotychczas zakładka ustawień przemieszczała się po ekranie, obecnie została na stałe przypięta w górnej części ekranu.

Kolejną nowością jest wprowadzenie bloku umożliwiającego publikowanie filmów z serwisu Tik Tok.

Na koniec warto także wspomnieć, że zaktualizowany edytor pozwoli na swobodniejszą edycje elementów graficznych w bloku galeria. Wprowadzono bowiem możliwość modyfikowania rozmiarów poszczególnych obrazków. Możliwe jest również przeciąganie ich z pulpitu do edytora.

 

Jeśli dla określonego użytkownika Edytor Blokowy jest narzędziem zbyt skomplikowanym lub wyposażonym w zbyt dużą liczbę zbędnych  opcji zawsze można powrócić do klasycznego edytora. Wystarczy w tym celu zainstalować wtyczkę Classic Editor.