Trendy w web designie, które odchodzą do lamusa

W projektowaniu stron internetowych podobnie jak w modzie trendy dosyć szybko się zmieniają i to co niedawno mogło uchodzić za przejaw dobrego smaku obecnie jest już passė. Zobaczmy zatem jakie trendy przechodzą do lamusa

Slidery

Jeszcze nie tak dawno elementy graficzno-tekstowe, które samoczynnie przesuwały się w górnej części strony internetowej były jak najbardziej pożądanym i cenionym rozwiązaniem chętnie stosowanym przez web designerów. Dobrze wykonany slider (zwany u nas niekiedy “suwakiem”)  nadawał stronie efektownego, dynamicznego charakteru.

Jego czas już jednak przeminął. Obecnie użycie slidera uchodzi raczej za przejaw nienadążanie za trendami. Być może o tym, że został odesłany na zasłużoną emeryturę zdecydował również fakt, iż nie było to szczególnie funkcjonalne rozwiązanie. Po wejściu na stronę użytkownik mógł się bowiem czuć nieco zdezorientowany – czekać aż cały pokaz slajdów się zakończy czy może od razu przewijać stronę w poszukiwania potrzebnych treści.

Przykład efektownego (efekciarskiego?) slidera

https://revolution.themepunch.com/tech-showcase-slider-template/

 

Pop-upy  czyli wyskakujące okienka

Atakują użytkownika już od samego wejścia na stronę – zachęcają by zrobił to albo tamto. Gdy uda się już wszystkie zamknąć po chwili wyskakują następne. Zirytowany użytkownik opuszcza stronę, ale na pożegnanie pojawiają się nowe pop-upy przekonujące, by jeszcze nie odchodził. Wyskakujące okienka uczyniły surfowanie w necie mało przyjemnym zajęciem. Dlatego web designerzy, którzy dbają o pozytywne odczucia użytkowników  zdecydowanie nie korzystają z tego rozwiązania.

Autoplay

Kolejne irytujące użytkowników rozwiązanie to muzyka w tle lub filmik włączający się automatycznie po wejściu na stronę. Często jest tak, że video, które się automatycznie uruchomiło jest jeszcze poza ekranem i zdezorientowany użytkownik zastanawia się cóż to za narracja czy dialog, który dochodzi z głośników. Maniera ta bywa tak denerwująca, ze do przeglądarek stworzono rozszerzenia, które umożliwiają blokowanie funkcji autoplay. Jeśli chcemy, by odwiedzający stronę obejrzał materiał filmowy pozostawmy mu opcję samodzielnego włączenia zaimplementowanego video

Scrollowanie w bok

Jeszcze do niedawna ta technika uchodziła za wyrafinowaną i często można ją było spotkać na stronach wyróżnionych w serwisie Awwwards. Polega to na tym, że gdy  kręcimy rolką myszki strona zamiast przewijać się w dół przesuwa się w bok.

Moda ta najwyraźniej ma już swój najlepszy czas za sobą, wygląda na to, że się jup po prostu przejadła

Przykład tego typu strony

https://johancesar.se/

Banalne zdjęcia stockowe

Osoby surfujące w sieci często mogą mieć wrażenie deja vu. Na różnych stronach często natrafiają na te same zdjęcia ilustrujące różne tematy. Dzieje się tak jako, że niektórzy redaktorzy portali lub blogerzy załączają do materiałów pierwsze lepsze zdjęcie ze stocków nie zawracając sobie głowy tym, że było ono wykorzystane na tysiącach innych witryn. Nie oznacza to jednak, że ogólnie stosowanie zdjęcia stockowych zdjęć jest złą praktyką. Należy jedynie poświęcić czas na znalezienie w miarę oryginalnego, niepowtarzalnego zdjęcia.