Tworzymy dwutonowe grafiki na stronę internetową [Gimp]

Grafiki w stylistyce Duotone od kilku lat zyskują na popularności w web designie. Zobaczmy zatem jak wykonać tego typu elementy w darmowym edytorze graficznym Gimp

Stylistyka Duotone szczególnie chętnie wykorzystywana jest przy projektowaniu stron internetowych poświęconych sztuce, działalności artystycznej i zespołom muzycznym. Przyda się także jeśli chcemy uzyskać efekt vintage. Natomiast nie przyda się raczej podczas tworzenia strony www dla firmy budowlanej lub prawniczej.

W tej technice została wykonana m.in. jedna z wersji strony internetowej Spotify

Od strony technicznej stylizacja ta sprowadza się do zastąpienia na zdjęciu pełnej palety kolorystycznej dwoma barwami, lub dwoma kontrastującymi odcieniami jednej barwy.

Tworzymy dwutonową grafikę w Gimpie

Uzyskanie efektu duotone jest stosunkowo proste i sprowadza się właściwie do kilku kliknięć. Otwieramy zatem wybrane zdjęcie w aplikacji Gimp, następnie w lewym panelu wybieramy 2 kolory, w kolejnym kroku w górnym menu wybieramy zakładkę Kolory > Odwzorowanie > Odwzorowanie gradientu. Gotowe

A oto efekt:

Jak widać sama technika nie jest skomplikowana i czasochłonna. Nieco więcej czasu może jednak zająć dobór kolorów i odcieni tak by uzyskać satysfakcjonujący efekt plastyczny.

Dobierając kolory możemy się opierać na 3 schematach:

1. Bardzo ciemne tło plus dowolny kolor w jasnym odcieniu

2. Jeden kolor w 2 kontrastujących tonacjach

3. Wybieramy 2 różne kolory

Gdy grafiki są już gotowe wstawiamy je na stronę internetowa tak samo jak zwykłe zdjęcia. Należy jednak pamiętać, by dla grafik na jednej stronie zachować wspólny mianownik kolorystyczny.

W przypadku gdy każda grafika na stronie zostanie przygotowana w oparciu o inną parę kolorów całość nie będzie robiła dobrego wrażenia, powstanie coś na kształt wizualnej kakofonii.

Link do pobrania darmowego programu Gimp