Jak pozbyć się spamu z komentarzy [WordPress]

Dobrze skonfigurowana wtyczka Antispam Bee pozwoli niemal do zera wyeliminować uciążliwy spam zalewający sekcję komentarzy pod postami

Wtyczka jest w repozytorium WordPressa, więc jej instalacja będzie bardzo prosta. Po zalogowaniu się na zapleczu naszej strony internetowej w lewym panelu klikamy “Wtyczki”, “Dodaj nową”, w oknie wyszukiwania wpisujemy Antispam Bee. Gdy się wyświetli, należy się upewnić, że wtyczka jest kompatybilna z naszą wersją WP. Informacja w tej kwesti pojawi się w dolnej część opisu wtyczki. Jeśli jest zgodność, to  klikamy “Instaluj” a następnie “Włącz”.

Ustawienia wtyczki Antispam Bee

Konfiguracja wtyczki będzie równie łatwa. W panelu WP klikamy “Wtyczki”, “Zainstalowane wtyczki” i na koniec w rubryce z pluginem Antispam Bee aktywujemy “Settings”

Domyślne ustawienia wzmocnimy blokadą dla krajów, z których wysyła się najwięcej spamu

Aktualna lista to:

  1. Chiny
  2. Stany Zjednoczone
  3. Rosja
  4. Korea Południowa
  5. Japonia
  6. Indie
  7. Turcja
  8. Hong Kong
  9. Wietnam
  10. Dominikana

W okienku “Block or allow comments from specific countries” wpisujemy dwuliterowy kod ISO wybranych krajów. Skróty należy oddzielić przecinkami. Można skopiować poniższą listę i wkleić

CN, US, RU, KR, JP, IN, TR, HK, VN, DO

lub stworzyć własny wykaz blokowanych krajów. Listę wszystkich skrótów znajdziemy TUTAJ

Alternatywnie możemy w rubryce “Allowed ISO country codes for this option” wpisać PL. W takiej sytuacji zablokowane będzie pisanie komentarzy z wszystkich krajów poza Polską. 

W zaawansowanych ustawienia wtyczki możemy określić czy komentarze uznane za spam będą automatycznie kasowane lub po upływie określonej liczby dni. To bufor bezpieczeństwa – w przypadku błędnej kwalifikacji jako spam, będziemy mogli przywrócić komentarz.

Efektywne blokowanie spamu

Jaka jest skuteczność wtyczki Antispam Bee? Przetestowaliśmy ją na kilku stronach internetowych zalewanych spamem w komentarzach. Po instalacji wtyczki problem został wyeliminowany niemal do zera. O jakości Antispam Bee może świadczyć jej popularność. Obecnie jest ona zainstalowana na 700 tys. stron internetowych, a jej ocena to 5 gwiazdek na 5 możliwych.