W jakim stopniu kreatory stron spowalniają WordPressa

Przeprowadziliśmy serię testów, aby przekonać się w jakim stopniu page-buildery spowalniają strony internetowe. Czy obciążenia jest na tyle duże, by dać sobie z nimi spokój?

Kreatory stron typu “Przeciągnij i upuść” znacząco ułatwiają i przyspieszają proces budowy witryny internetowej. Bez pisania kodu możemy stworzyć efektowny układ i design strony oraz wyposażyć ją w różne funkcjonalne dodatki takie jak np. formularz kontaktowy, galerię zdjęć, tabele z danymi i wiele innych.

Skutkiem ubocznym stosowania kreatorów jest jednak spowolnienie ładowania strony. Postanowiliśmy sprawdzić w jakim stopniu page-buildery odbijają się negatywnie na pomiarze Page Speed Insight.

Test kreatorów stron internetowych

W tym celu wykonaliśmy 3 identyczne strony internetowe (One Page) zbudowane na 3 platformach – Elementorze, Brizy i Gutenbergu (Edytor Blokowy), a następnie dokonaliśmy pomiarów prędkości ładowania.

Elementor

Pierwsza strona została zbudowana w oparciu o Elementor,  najpopularniejszy page builder na platformie WordPress. To najbardziej rozbudowany i wyposażony w największa liczbę funkcji i dodatków kreator stron internetowych. To bogactwo funkcji i elastyczność narzędzie wiąże się jednak z dosyć znaczącym obciążeniem przeglądarki w trakcie ładowania strony. Wyniki pomiaru w Page Speed Insight to: 56 na komórce i 82 na desktopie

Brizy

Drugi wariant strony wykonaliśmy na mniej popularnym i rozbudowanym kreatorze – Brizy. W tym przypadku wynik był widocznie lepszy:  64 na komórce i 91 na desktopie.

Gutenberg

Trzeci wariant strony powstał bez użycia zewnętrznego kreatora. Wykorzystaliśmy natywny edytor  WordPressa (tzw. Gutenberg). W formule znanej od wersji 5.0 WordPressa pozwala on na tworzenie rozbudowanych i złożonych layoutów strony www. 

Wynik dla testowej strony stworzonej na bazie Gutenberga to: 81 na komórce i 97 na desktopie

Konkluzje

Jak potwierdziły to nasze testy zewnętrzne page buildery są czynnikiem w istotny sposób spowalniającym stronę. Czy to oznacza, że nie warto brać ich pod uwagę i ograniczyć się do natywnego Gutenberga? Niekoniecznie. Kreatory pozwalają na tworzenie zdecydowanie bardziej efektownych i rozbudowanych w funkcje serwisów internetowych. Więc jeśli planujemy stworzyć wizualnie atrakcyjny projekt to warto rozważyć użycie któregoś z dostępnych page builderów. Tym bardziej, że przy użyciu różnych technik optymalizacji można taką stroną znacząco przyspieszyć. Na przykład w przypadku naszej testowej strony zbudowanej na Brizy po wprowadzeniu podstawowych działań optymalizujących wynik poprawił się znacząco: 83 na komórce i 98 na desktopie (poprzednio 64 i 91) 

Jednak gdy tworzymy projekty niewymagające szczególnie atrakcyjnej oprawy wizualnej Gutenberg będzie najlepszym wyborem. W tym przypadku przy odpowiedniej optymalizacji wyniki powyżej 90 na komórce są w zasięgu ręki. W przypadku naszej testowej strony zbudowanej na Gutenbergu po optymalizacji udało się osiągnąć wynik: 97 na komórce i 100 na desktopie