Prawidłowe ustawienia WordPressa po instalacji

Z tego artykułu dowiesz się jak wstępnie skonfigurować WordPress przed rozpoczęciem budowy strony internetowej

Wprowadzenie właściwych ustawień już na samym początku jest bardzo ważne, bo – jeśli na tym etapie zostaną popełnione błędy – to później po indeksacji strony trudno je będzie usunąć. Dla łatwiejszego zobrazowania konfiguracji przeprowadzimy ustawienia dla wymyślonej firmy o nazwie Interiom zajmującej się projektowaniem wnętrz

Ustawienia tytułu i opisu

Po zalogowaniu na zapleczu świeżo zainstalowanego WordPressa w lewym panelu klikamy “Ustawienia”, a następnie “Ogólne”. Wpisujemy tytuł witryny – w naszym przykładzie “Interiom” i opis “Projektowanie i aranżacja wnętrz. 

 

W kolejnym kroku ustawimy bezpośrednie odnośniki (permalinks). Klikamy “Ustawienia” i “Bezpośrednie odnośniki” i wybieramy opcję “Nazwa wpisu”. Jest to istotne, bo dzięki temu nasze podstrony i wpisy będą miały czytelne URL-e np. interiom.pl/kontakt, a nie interiom.pl/p=123. Aspekt ten ma wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania.

 

Ustawienie strony głównej

Teraz możemy już stworzyć stronę, która będzie pełniła funkcję statycznej strony głównej naszej witryny. W lewym panelu klikamy “Strony” i “Dodaj nową”. Ważne aby nadać jej tytuł związany z tematyką witryny, a nie po prostu “strona główna”. Tytuł witryny będzie ważnym źródłem informacji dla algorytmu wyszukiwarki. W naszym przykładzie tytuł strony to “Projektowanie i aranżacja wnętrz” (w trakcie dodawania strony do menu, w etykiecie wpiszemy “strona główna”)

Następnie tworzymy stronę, na której będą publikowane wpisy – możemy ją zatytułować np. blog albo wpisy. (jeśli nie zamierzamy publikować wpisów na naszej stronie ten krok pomijamy).

W kolejnym kroku klikamy “Ustawienia” “Czytanie” i wybieramy stronę główną i stronę z wpisami, na koniec zapisujemy ustawienia

 

Meta opis i kanoniczny URL

W kolejnym etapie ustawimy meta opis witryny w wyszukiwarce Google oraz kanoniczny URL. W tym celu zainstalujemy darmową wtyczkę Yoast SEO. Po instalacji i aktywacji Yoast rozpoczynamy edycję strony ustawionej jako główna i w dolnej części tworzymy jej meta opis

 

Powinien on zawierać frazy kluczowe oraz mieć odpowiednią długość. O prawidłowej długości informuje zielony pasek pod opisem (jeśli opis jest za długi lub za krótki, pasek jest pomarańczowy). Jeśli wszystko zostanie ustawione prawidłowo nasza witryna w wynikach wyszukiwania będzie się prezentowała w takim sposób:

Mamy w uporządkowany sposób przedstawione kluczowe informacje: w tytule jest marka (Interiom), profil działalości (Projektowanie i aranżacja wnętrz), a także krótki opis firmy.

Następnie niżej klikamy w ustawieniach Yoast w “Zaawansowane” i w odpowiedniej rubryce wprowadzamy wybrany adres kanoniczny. Do naszej strony może prowadzić kilka URL-i np. www.interiom.pl oraz interiom.pl. Ważne jest by wskazać wyszukiwarkom jeden główny URL

 

Optymalizacja elementów graficznych

W kolejnym kroku zadbamy o to, aby obrazki publikowane w witrynie były odpowiednio zoptymalizowane (ma to wpływ na szybkość ładowania strony). W tym celu instalujemy i aktywujemy wtyczkę “Smush”. Po jej zainstalowaniu wszystkie obrazki dodawane na stronie będą optymalizowane automatycznie.

Budowa witryny

Teraz możemy zainstalować i aktywować wybrany motyw WordPressa – w lewym panelu klikamy  “Wygląd” “Motywy” “Dodaj nowy”. Następnie tworzymy poszczególne strony naszej witryny. Możemy posłużyć się przy tworzeniu layoutu i designu natywnym edytorem Gutenberg lub zewnętrznym kreatorem np. Elementorem.

Gdy cała witryna jest już gotowa dodajemy i aktywujemy wtyczkę Cache. Może to być np. Fastest Cache. Dzięki temu nasza witryna znacząco zyska pod kątem szybkości ładowania.